Co je potřeba vědět o vlasovém olejování? Opravdu toho není mnoho, věřte nám. Dnes využívají tradiční indické vlasové olejování ženy z celého světa.
Pojďme si tedy o tomto procesu něco říct, ať jej můžete ihned aplikovat sami v pohodlí domova!
Často ani nevíme, že vlasové olejování jakožto metoda pochází z Indie. Opravdu na vše přišly indické ženy! Jedná se o skvělý způsob prevence dehydratace vlasů. Olej a voda se nemají rády, takže pokud na vlasy aplikujete pouze olej, voda zůstane uvnitř. Tak fungují změkčovadla, která jsou důležitá hlavně v teplejších regionech.
Nyní víme, že vlasové oleje nejen chrání, ale také mají několik dalších vlastností:
Účinky přírodních olejů:
- dodává živiny,
- obnovují strukturu keratinu,
- zabraňují ztrátám vody,
- chrání před UV zářením,
- posilují hydro-lipidovou barieru vlasů,
- zabraňují vypadávání vlasů,
- kontrolují sekreci mazu (již nebudete mít mastné vlasy),
- uklidňují podráždění,
- obnovují pH pokožky hlavy,
- vyhlazují vlasy a dodávají jim lesk.
Vlasové oleje samozřejmě nabízejí i řadu dalších výhod. Neexistují oleje, které by fungovaly stejně! V kosmetice se používá na 150 aktivních olejů. Každý olej má unikátní vlastnosti a slouží k řešení jiného problému. Rozdíl je vždy ve složení oleje.
Z jakých složek jsou přírodní oleje tvořeny?
Podobně jako rostlinné složky obsahují oleje koncentrované živiny. Vlasové oleje obsahují vitaminy, minerály a steroly. Některé oleje zahrnují skvalen (ingredience v lidském mazu), který podporuje funkci pokožky hlavy. Mastné kyseliny jsou ale obecně těmi nejdůležitějšími strukturními kameny olejů. Mají dvě klíčové role. Nejdříve ze všeho posilují ochrannou barieru vlasů a za druhé snižují porozitu vlasů skrze vazbu na kutikuly.
Oleje se mohou skládat z:
- nasycených mastných kyselin,
- mononenasycených kyselin (omega-7 a omega-9),
- polynenasycených kyselin (omega-3 a omega-6).
Zajímavé je, že každý vlasový olej obsahuje všechny tři typy mastných kyselin, jen v různých kvantitách. Například některé oleje mají více omega-6 kyselin, zatímco jiné zase omega-9 kyselin.
Jak si správně vybrat vlasový olej?
Pojďme se podívat zpět na vlasovou porozitu jakožto klíč k výběru oleje. Efektivní vlasové oleje se hodí k našim vlasům. Nasycené oleje mají nejmenší částice a hodí se k vlasům s nízkou porozitou. Velké částice v poly-nenasycených olejích se zase hodí k vlasům s vysokou porozitou. Tady je vzorec:
Nízká porozita + oleje s nasycenými kyselinami
Střední porozita + oleje s omega-7 a omega-9 kyselinami
Vysoká porozita + oleje s omega-3 and omega-6 kyselinami
Vlasové olejování – co to je?
Jedná se o jednu z nejefektivnějších metod vlasové péče. Největší výhodou je pravděpodobně fakt, že je zcela přírodní. Vlasové oleje zajišťují harmonickou péči o vlasy. I když neexistuje přesná definice, jde o aplikaci oleje na vlasy a pokožku hlavy. Olej dokáže zlepšit stav vlasů a podpořit funkci pokožky hlavy.
Pamatujte! Pokud chcete viditelné výsledky, musíte aplikovat olej jak na vlasy, tak na pokožku hlavy, jelikož kořínky také vyžadují živiny a nacházejí se těsně pod pokožkou. Hledejte oleje, které jsou bez silikonů a parabenů a které se tak hodí pro vlasové olejování. Poté s nimi provádějte plné vlasové olejování.
Oleje můžeme aplikovat několika způsoby. Proto vybírejte oleje, které se ideálně hodí k našim vlasům. Optimální metodě musíme holt věnovat nějaký ten čas a tento čas se liší od metody, kterou si vybereme.
Metody vlasového olejování:
- Olejování suchých vlasů – aplikace oleje před namočením vlasů, či po fénování.
- Olejování za vlhka – aplikace oleje na vlhké vlasy, či vlasy jemně osušené ručníkem.
- Teplé vlasové olejování – před aplikací olej jemně nahřejte.
- V míse – smíchejte množství oleje ve vodě a ponořte si do směsi vlasy.
Existuje samozřejmě i více metod, než ty, které jsme si zde zmínili. Různé metody mají různé pro a proti. Produkt může být aplikován jak před, tak po šamponování a jak během dne, tak přes noc. Vaše pokožka a vaše vlasy vám za optimální péči poděkují krásnými a silnými vlasy!